Přejít k obsahu webu
30/08/2017 / Ema Pokorná

Caravaca de la Cruz, svaté město

Ačkoliv malé městečko, najdeme v něm nespočet pamětihodností. Množství legend spojených s tímto místem a úzké klikaté historické uličky navozují pro návštěvníky tajemnou atmosféru. V průběhu doby arabské (od 8.století) byla na pahorku postavena strážní pevnost, obydlení je doloženo až od 11.století.

Výsledek obrázku pro caravaca de la cruz

Do roku 1232 se datuje pověst o zjevení kříže, která praví, že v té době ovládal Caravacu arabský vůdce Abu-Zeit, který zajal mimo jiné jednoho křesťanského kněze, jemuž bylo poručeno předvést svoji profesi. Kněz však pro uspořádání mše svaté postrádal kříž. V tom momentu se zjevili v okně dva andělé, kteří mu kříž přinesli. Přítomní Arabové byli zcela uchváceni tímto zázrakem a obrátili se na křesťanství. Tento Pravý a Svatý Kříž z Caravaky je od té doby předmětem obdivu a víry mnohých poutníků přicházejících z dalekého okolí. Tak hluboká a světově známá je tradice uctívání tohoto kříže, že město dosáhlo uznání od papeže Jana Pavla II., který udělil Caravace privilegium slavit pravidelný svatý poutní rok každých sedm let. První se konal v roce 2003 a letos se tedy slaví již třetí v pořadí!

Výsledek obrázku pro cruz de caravaca

Po rekonkvistě (1243) Caravacu spravoval řád Templářů a později řád sv. Jakuba (Santiago). Od 16.století se ve městě začaly usazovat další křesťanské řády, které daly vznik četným klášterům. 1532 se zde jako první usadil řád sv. Jana od Kříže, jenž sám Caravaku několikrát navštívil a na konci ulice Corredera se nachází jeho památník.

Carvaca má velmi zachovalé historické centrum a tak jen pouhá procházka městem se změní v objevnou výpravu do minulosti. Hned při příjezdu si nelze nepovšimnout barokního altánu zvaného Templete. Pár metrů od něj se nachází kostel Purísima Concepción s unikátním renesančním dřevěným stropem a na konci Hlavní ulice (Calle Mayor) kostel sv. Salvátora s monumentálním sloupovím uvnitř, což jsou jen dva příklady z mnohých dalších církevních staveb rozsetých po městě. Ještě než začnete strmý výšlap k hradnímu komplexu, objevíte malebné náměstí s barokní radnicí (Plaza del Ayuntamiento nebo Plaza del Arco). Zde se můžete občerstvit v některé z restaurací nebo doplnit energii typickými žloutkovými bombóny (Yemas de Caravaca) nebo mandlovým alfajorem, jehož receptura pochází z dávných arabských dob.

Výsledek obrázku pro templete caravaca

Energii budete k výstupu do hradu potřebovat, neboť k němu vedou velmi strmé uličky. Vydýchat se můžete na obhlídce renesančního kostela Soledad, který zvenčí vypadá spíše jako temná pevnost, ale uvnitř vás překvapí množství denního světla a velkolepost podpůrného sloupoví. Dnes je v něm umístěno Archeologické muzeum, v němž je ukázka četných pozůstatků z prehistorických a římských sídlišť z okolí Caravaky.

Hradní komplex tvoří původní strážní pevnost a okružní hradba. K pevnosti byla v 17.-18.století přistavěna barokní bazilika, ve které byla umístěna kaple pro uchování a uctívání Svatého Kříže. V pevnosti dnes sídlí Muzeum Svatého Kříže.

Historie a legendy jsou podkladem pro velkolepé slavnosti v Caravace konající se vždy od 1. do 5. května, 3. května se totiž traduje zjevení Svatého Kříže. Ten je předmětem procesí z baziliky do kostela sv.Salvátora, v altánu Templete se odehrává tzv.“koupání“ Kříže a křtěnou vodou se žehná místní úrodě. Dále můžete shlédnout několik majestátních průvodů Maurů a Křesťanů, které připomínají historické období španělské rekonkvisty.

Výsledek obrázku pro moros y cristianos caravaca

Zcela unikátní částí jsou však Slavnosti koňů s vinnými měchy. Původem je legenda ze 13.století, kdy křesťanské obyvatelstvo bránilo město před obléháním Maury. Ti otrávili vodu a mnoho obyvatel onemocnělo. Křesťanům nezbylo nic jiného, než se pokusit proniknout z pevnosti ven a přivézt vodu čistou. Našli však pouze víno. To bylo posvěceno Svatým Křížem a podáno nemocným, kteří takto ozdravěli. Jako výraz vděku byli koně ozdobeni vyšívanými postroji. Podoba dnešních slavností pochází z 19.století, kdy mezi sebou skupiny mladíků s koňmi začali závodit, kdo dřívě vyběhne k hradní bráně. V současnosti se pořádají dvě soutěže: nejrychlejší výběh k hradu a nejkrásnější ručně vyšívaný koňský postroj.

Výsledek obrázku pro Caballos del vino caravaca

Pokud navštívíte Caravaku v době slavností, prožijete si bujarou atmosféru na vlastní kůži a je to v každém případě úžasný zážitek. S největší pravděpodobností však nebudete mít tuto příležitost, v tom případě doporučuji navštívit Muzeum slavností, kde se vám snaží tuto atmosféru přiblížit alespoň skrze ilustrativní video, výstavu honosných kostýmů Maurů a Křesťanů a vyšívaných postrojů koní. Pokud vás zaujmou koňské postroje a slavnosti s nimi spojené, můžete ještě navšívit nové Muzeum koňů s vinnými měchy, kde vás čeká rozšířená expozice s touto tematikou.

Výsledek obrázku pro Caballos del vino caravaca enjaezados

http://www.turismocaravaca.com

http://www.regmurcia.com/servlet/s.Sl?sit=a,74

http://www.spain.info/es/que-quieres/ciudades-pueblos/otros-destinos/caravaca_de_la_cruz.html

Slovník pro začátečníky:

la cruz – kříž

el caballo – kůň

correr – běžet

el peregrino – poutník

 

Slovník pro pokročilé:

la yema – žloutek

enjaezado – ozdobný koňský postroj

ganarse el jubileo – uskutečnit pouť do svatého města v průběhu svatého roku

el alfajor – sladkost arabského původu, jehož základními ingrediencemi jsou mandle a med

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: