Přejít k obsahu webu
03/02/2016 / Ema Pokorná

Lorca

Dominantou města Lorca je bezesporu hrad na vysokém pahorku, kde je dokumentováno jeho osídlení od 5. století n.l. Toto vyvýšené místo skýtalo lidem ochranu před nepřáteli a možnost kontroly nad okolním územím. Teprve však Arabové, kteří převzali vládu nad městem od 8. století, jej rozvinuli ve významné obchodní centrum. Nazývali jej Lurqa a během jejich vlády se stalo hlavním městem provincie Tudmir (oblast, odpovídající z velké části dnešnímu Regionu Murcia). Po rekonkvistě Murcijského království (13.-15. století) byla ovšem Lorca hraničním městem s posledním arabským královstvím na Pyrenejském poloostrově – Granadou, což znemožnilo jeho další rozvoj. V té době byly zpevněny a rozšířeny městské hradby a postaveny hradní věže, z nichž se dodnes dochovaly dvě – Torre del Espolón a Torre Alfonsina.

castillo-lorca

Hrad v Lorce

Z tohoto období taktéž pochází rozsáhlé pozůstatky židovské čtvrti, které byly v posledních letech odkryty a zpřístupněny. Klenotem mezi těmito nálezy je židovská synagoga, jež je považována za unikátní, neboť nikdy nebyla přestavěna a využívána pro rituály jiného náboženství.

sinagoga

Synagoga

Jakmile pominulo nebezpečí útoků Arabů z Granadského království (dobyto křesťany 1492), obyvatelé se postupně přesouvali z hradního vrcholku dolů na úpatí, kde se dnes nachází historické centrum města. Hlavnímu náměstí Plaza de España dominuje renesanční kostel sv. Patrika a raně barokní radnice. Celé město je však poseto spousty dalšími historickými budovami šlechtických paláců, kostelů a kláštěrů. Jako příklad uveďmě palác Guevara, který byl nedávno zrekonstruován a zpřístupněn veřejnosti. Procházka Lorkou je jako návrat o několik století zpět. Historické centrum bylo tak právem prohlášeno za Národní historicko-uměleckou památku v roce 1964.

palacio-guevara-lorca

Palacio Guevara

Kromě množství památek a bohaté historie se Lorca pyšní velkolepými velikonočními slavnostmiSemana Santa. V průběhu těchto dní se konají tzv. biblicko – pašijové průvody a procesí, ve kterých se mísí starozákonní výjevy (Peklo, Ráj, skupiny asyrských a babylonských bojovníků, římských vojenských vozů tažených koňmi atd.) s novozákonní křesťanskou tradicí života Ježíše Krista. Představitelé různých historických postav i členové křesťanských bratrstev nosí hrdě místní ručně vyšívané pláště, což je další významný a unikátní prvek těchto slavností. Během celého roku můžete navštívit muzea těchto křesťanských spolků, kde jsou některé z vyšívaných skvostů vystaveny. Nejreprezentativnější je muzeum bratrstva Paso Blancokteré se nachází v bývalých prostorách dominikánského kláštera a součástí prohlídky je i překrásná barokní Růženecká kaple (Capilla del Rosario), a nové honosné muzeum bratrstva Paso Azul, kde můžeme naživo sledovat pracovnice, které vyšívají nové pláště i externí zakázky. V současnosti výšivky z Lorky kandidují na zapsání do památek UNESCO.

bordado2

Vyšívaný plášť

www.lorcatallerdeltiempo.es

www.lorcaturismo.es

Velikonoční slavnosti 2015 – video

 

Slovníček pro začátečníky:

el castillo – hrad

la muralla – hradba

la sinagoga – synagoga

único/-a – unikátní

Slovníček pro pokročilé:

fronterizo/-a – hraniční

el bordado – výšivka

el paso – krok; zde bratrstvo (uskupení obyvatel v křesťanském bratrstvu, které se účastní velikonočních slavností)

el yacimiento – naleziště

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: