Přejít k obsahu webu
08/12/2014 / Ema Pokorná

Monte de las Cenizas aneb výhled na Calblanque a Mar Menor

Tentokrát mám pro Vás návrh na pěší túru. Podíváme se na bývalou vojenskou pevnost Las Cenizas, která se nachází na naprosto privilegovaném místě. Rozkládá se na vrcholku hory stejného jména, odkud je úžásný výhled na moře.

CIMG8496

Calblanque

Vzhledem k mírným a stálým klimatickým podmínkám je tento výlet možno uskutečnit v kteroukoliv roční dobu. Autem přijedeme z La Mangy či od Portmánu po silnici RM-314. Zaparkovat můžeme na malém odlesněném prostranství u křižovatky se silnicí do Llano del Beal. Trasa začíná cca. 200m odtud směrem na Portmán a její počátek poznáte podle velké naučné tabule.

principio del sendero

Začátek trasy

Trasa k pevnosti je nenáročná, ačkoliv se jde celou dobu do kopce. Tento úsek je dlouhý necelé 3km a jeho výšlap je vhodný pro všechny věkové kategorie. Vojenská pevnost Las Cenizas leží v nadmořské výšce cca. 300m. Byla postavena mezi lety 1930-1934 na základě Plánu obrany pro námořní základny z roku 1926. V době občanské války (1936-39) byla operativní a podílela se na obraně Regionu Murcia proti národním jednotkám (Region Murcia byl na straně komunistického bloku). Po restrukturalizaci armády v roce 1994 byla pevnost opuštěna, ačkoli areál stále spadá pod majetek Ministerstva obrany.

Architektura tohoto komplexu, ale i jiných ze stejného období, je historicistní, čili používající různé prvky starých architektonických stylů, proto někdy připomínají středověké hrady. Hned na vchodové bráně si lze povšimnout neobvyklého ozdobného prvku s opeřenými hady, což lze považovat za inspriraci v předkolumbovské kultuře Jižní Ameriky.

Entrada

Vstupní brána do pevnosti Las Cenizas

Vyznavači vojenství budou jistě unešeni tím, co si lze v pevnosti zblízka prohlédnout. V areálu jsou rozmístěny různé bojové konstrukce – 2 kaňony, střílny, v podzemních tunelech sklady munice a jiných strojů. Kaňony byly vyrobeny britskou firmou Vickers-Armstrong. Hlavice mají na délku 17 metrů, ráže 381mm a dělo mohlo vystřelit projektil o hmotnosti až jedné tuny do vzdálenosti 35km. Dále k pevnosti patří i servisní budovy pro vojáky a jejich velitele – noclehárny, kuchyň, nádrž na vodu, kanceláře atd.CIMG8501

Ovšem spíše než na vojenskou techniku sem proudí turisté za nádherným výhledem na Mar Menor a na přírodní regionální park Calblanque z jedné strany a na záliv Portmán a celou hornickou oblast La Unión ze strany druhé.

CIMG8497

V pozadí Mar Menor a La Manga

Pokud patříte mezi zdatné pěší turisty, můžete pokračovat okolo servisních budov dále, ovšem zanedlouho začne stezka prudce klesat a sestup je poněkud náročnější (pro děti a starší osoby nedoporučuji). Dojdete až do samotného zálivu v Portmánu, kde můžete túru v letním období zakončit koupáním na pláži s černým pískem zvané Playa del Lastre nebo občerstvením v plážovém kiosku.

CIMG8490

Záliv Portmán

Při této delší variantě se pak ovšem musíte vrátit po silnici k autu, nebo v případě, že máte k dispozici dvě, můžete jedno zaparkovat na parkovišti u pláže. Získané zážitky z tohoto výletu však jistě stojí za tu námahu.

Trasa: http://es.wikiloc.com/wikiloc/view.do?id=2488330

Pevnost Las Cenizas: http://www.regmurcia.com/servlet/s.Sl?sit=c,522,m,166&r=CeAP-2187-C_557_DETALLE_CENTRO

Slovníček pro začátečníky:

la ruta – trasa

el cañón – dělo

aparcar – zaparkovat

el monte – hora

Slovníček pro pokročilé:

el senderismo – pěší turistika

la batería – zde: vojenská pevnost

abandonado/-a – opuštěný, -á

precolombino – předkolumbovský

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: