Přejít k obsahu webu
09/10/2014 / Ema Pokorná

Elche

Město Elche (230 tisíc obyvatel) leží na jihu autonomní oblasti Valenciana v provincii Alicante. Pro české turisty bude toto město pravděpodobně neznámé, Španělé, když nic jiného, znají pojem Dáma z Elche. Pokud ale město navštívíte, jistě Vás překvapí a okouzlí, pravděpodobně se budete ptát, jak to, že jste o tomto městě ještě nikdy neslyšeli.

CIMG7977

Zmiňovaná Dáma z Elche je symbolem města a občané jsou na ni patřičně hrdí. Jedná se o bustu 56 cm vysokou představující ženu z období iberské civilizace. Iberové jsou považování za původní obyvatele Pyrenejského poloostrova (ve španělštině odtud název Iberský poloostrov). Tato busta pochází z 5. století př. n. l. a je jednou z nejzachovalejších památek této kultury vůbec. Originál se nachází v Národním archeologickém muzeu v Madridu, nejzdařilejší kopii můžete vidět v Archeologickém muzeu Elche v centru města. Přestože expozice muzea stojí za to, Dáma z Elche Vám jistě neunikne, její reprodukci totiž potkáte ve městě doslova na každém kroku.

www.visitelche.com

Dáma z Elche

Středoevropana ovšem zaujme pravděpodobně zcela jiná záležitost a tou je fakt, že na rozloze města se nachází největší palmový háj v Evropě uznaný jako památka UNESCO v roce 2000. Nejkrásnější částí tohoto parku je Huerto del Cura (Zahrada pana kněze). Tato botanická zahrada byla mimo palem osázena dalšími exotickými rostlinami, zejména kaktusy, a propletena systémem jezírek a potůčků. Člověk se zde cítí jako ráji. Turisté z celého světa se jezdí dívat i na tzv. Imperiální palmu, která je svými růstovými vlastnostmi zcela unikátní.

Imperiální palma v botanické zahradě Huerto del Cura

Imperiální palma v botanické zahradě Huerto del Cura

jardin.huertodelcura.com

To není však zdaleka vše. Město se pyšní ještě další památkou UNESCO z roku 2001 a opět zcela z jiného soudku. Tou je středověká církevní hra Misterio de Elche, která se zde provozuje nepřetržitě již od 15.století. Církevní hry byly zakázány na Tridentském koncilu v 16. století. V Evropě existuje pouze několik her, kterým byla pro svou unikátnost dána výjimka a Misterio je jednou z nich. Toto velkolepé představení můžete vidět vždy 15. srpna v Bazilice Panny Marie Matky Boží v samém centru města.

misterio

Misterio de Elche

www.misteridelx.com

Působivý audiovizuální záznam z tohoto představení můžete vidět v Muzeu Fiesty po celý rok. Dále stojí za vynaložené úsilí výstup na věž baziliky, ze které se Vám odkryje pohled na celé palmové město. Nevynechejte ani procházku po městském parku přímo v centru. Jako zdravý pamlsek si z Elche můžete odvést sušené datle, neboť tradičními palmami zde byly vždy právě palmy datlové.

CIMG0076

Pohled z věže baziliky

www.visitelche.com

Slovníček pro začátečníky:

el dátil – datle

la palmera – palma

la torre – věž

visitar – navštívit

Slovníček pro pokročilé:

el palmeral – palmový háj

el huerto – záhon, zahrada

el misterio – záhada; zde divadelní kus, který pojednává o příběhu z Bible či křesťanské historie

el busto – busta

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: