Přejít k obsahu webu
30/08/2014 / Ema Pokorná

Jižní Čechy 2013

O prázdninách objevujeme krásy České republiky. Naše zkušenosti mohou být inspirativní pro Vaše volné dny, případně na výlety, až budete mít na návštěve známé či příbuzné. V tomto článku najdete pár tipů pro cesty po Jižních Čechách.

České Budějovice

Přestože je v Budějovicích slyšet několik cizích jazyků (především němčina a polština), představovali jsme si toto město více turistické. Čas tu plyne poklidně svou letní atmosférou: místní jsou někde pryč na dovolené, bary a restaurace jsou večer zaplněny cizinci.

Návštěvu je nutno promyslet dopředu v případě, že máte zájem o prohlídku s průvodcem, neboť je o ni třeba zažádat prostřednictvím TIC. Na objednávku je možné zorganizovat prohlídku radnice či okruh městem (dostupno v několika jazycích). Veškeré informace získáte na www.cb-info.cz

Byli jsme ubytováni v hotelu K.I.T. Kromě cenové dostupnosti jsme jej vybrali zejména proto, že je vzdálen 10 minut pěšky od centra a pro hosty je možné využít zdarma hodinu spa či fitka v blízkém obchodním centru. Hotel má příjemnou letní i zimní terásku, kde se dá večer posedět a dokonce si připravit i vlastní grilování. Přes den si tam také můžete pověsit vyprané prádlo či mokré plavky. Personál je velmi ochotný a nechá vás bez problémů využít i kuchyňku, kde se připravují snídaně, což je obzvlášť potřeba, cestujete-li s dětmi. Blískost obchodního centra se nakonec také ukázala jako velmi výhodná: kromě běžně potřebných záležitostí od potravin, přes lékárnu po drogerii, je zde též dobrá restaurace s nekuřáckými prostory, kde vám uvaří až do 22h.

www.hotelkit.cz

My jsme v Budějovicích strávili celkem tři dny, bohužel vzhledem k okolnostem jsme si samotného města užili málo, dokonce jsme ani nepovečeřeli ve známých Masných krámech. Tak snad příště.

Hluboká

První den jsme se vydali na zámek Hluboká. Jeli jsme autem, ale údajně každou hodinu vyjíždí z Budějovic autobus a snad i dokonce turistický vláček. Zaparkovali jsme dole ve městě a šli pěšky malebnými uličkami do zámku. Prohlídkové trasy lze absolvovat pravidelně i v angličtině a němčině. Zvolili jsme první tradiční okruh po reprezentačních místnostech. Stejně tak, jak zvenčí září zámek bělostnou barvou, vevnitř nám připadal temný a přespříliš zdobný. Poslední přestavba byla sice udělána v novogotickém stylu, my jsme však měli pocit barokního horor vacui, neboli strachu z prázdna.

CIMG4136

Tyto dny bylo takové horko, že jsme vždycky po obědě zamíříli k vodě. Na zámku nám sice doporučili vykoupat se zdarma ve Vltavě, prý je hodně míst, kde je přístup do vody, ale my jsme dali přednost koupališti, které je kousek za městem, dá se k němu dojít i pěšky. V Informačním centru Vám ochotně dají mapu a vše vysvětlí.

Selské baroko – Holašovice – památka UNESCO

Krásná poklidná procházka touto malebnou vesničkou. Bylo nám řečeno, že je to prohlídka tak maximálně na půl hodiny, ale dle mého soudu lze zde strávit klidně i celý půlden. V jednom z domečků je malé soukromé muzeum vesnického náčiní, které se ještě donedávna používalo doma i při práci na poli. Upocený postarší pán Vám udělá fundovaný výklad, nečekaně dobře i v angličtině a němčině. Je možné si vše osahat, některé nástroje jsou dokonce stále funkční, takže si myslím, že i děti můžou těch 20-30 minut prohlídky vydržet.

CIMG4150

Na konci náměstí je šipka doleva k holašoviskému Stonehenge, nová atrakce, která zaujme jistě malé i velké. Bohužel nemohu popsat vlastní zkušenost, neboť v tom vedru bylo nemyslitelné strávit další čas na přímém slunci. Ale určitě by to bývalo bylo zajímavé.

CIMG4161

Pak můžete dokončit procházku po náměstí, zastavit se u pohádkového rybníčku i s vodníkem přímo uprostřed dědiny, dát si něco v některé z několika místních hospůdek či navštívit dílnu s ručně vyráběnou keramikou a dalšími suvenýry přímo u parkoviště.

Cyklo vyjížďka

Pokud rádi do svého programu řadíte i aktivní sport, můžete si udělat kulturně-přírodní cyklo vyjížďku po okolí. Využijte služby některé z místních půjčovnen kol a pro výběr trasy Vás mohou inspirovat následující stránky:

www.jihoceske-cyklostezky.cz

www.jiznicechy.cz

www.visitjiznicechy.cz

Český Krumlov

Tato památka UNESCO nás velmi mile překvapil. Krumlov je krásný, zachovává atmosféru starých uliček a opravdu stojí za to jej navštívit. Na rozdíl od Budějovic, je Krumlov naprosto turistickým městem. Nenajdete tu snad nic jiného než hotýlky, restaurace, kavárny a obchůdky. Tomu odpovídají i ceny: dostupné, ale neočekávejte, že se levně ubytujete, nakoupíte nebo najíte.

CIMG4182

Tomu odpovídají i ceny vstupného na zámku a organizované prohlídky městem. Nicméně když už jste tam, stojí za to investovat do poznání. Město má i celkem rozsáhlou kulturní nabídku, unikátní záležitostí jsou představení na otáčivém hledišti v prostorách zámecké zahrady. Pokud máte o některou kulturní akci extra zájem, zajistěte si vstupenky předem, neboť na místě obvykle bývá vyprodáno. Pokud máte na prohlídku města málo času, doporučuji zorganizovat si dobře čas a objednat vstupenky na prohlídku zámku (dostupné 24 hodin předem na stránkách zámku www.zamek-ceskykrumlov.eu). Pozor, je třeba elektronickou vstupenku vytisknout, jinak budete mít se vstupem problémy! Pro milovníky a znalce divadla je naprosto nezbytná návšteva třetího okruhu – barokního zaméckého divadla, které je unikátem v Česku a nemá příliš zástupců ani po Evropě.

Výstup na Kleť

Abychom vystřídali kulturní poznávání s něčím přírodnějším, udělali jsme si výstup na Kleť – nejvyšší bod Blanského lesa, kde se nachází též nejstarší kamenná rozhledna v Čechách a hvězdárna.

www.klet.com

www.hvezdarna.klet.cz

Z dolního parkoviště je možné udělat výstup pěšky po zelené trase (případně v kombinaci se žlutou; viděla jsem některé rodiny nahoře i s kočárky, takže to zřejmě jde) nebo vyjet jednomístnou sedačkovou lanovkou (vyvezou vám i kolo).

www.holubov.cz

Spousta nadšenců šlapala i na kole. Na výstup jsme se neodvážili, ale pro sestup jsme si vypůjčili kolo přímo nahoře u rozhledny u firmy, která se sice specializuje na terénní koloběžky (zřejmě novinka – tzv. kickbike), ale má také pár bicyklů pro děti i dospělé.

www.kolobezky-klet.cz

Stezka korunami stromů

Relativně novou atrakcí v okolí Lipna je tato stezka korunami stromů. Přístup je zcela bezbariérový, takže kočárek není překážkou.

www.stezkakorunamistromu.cz

Je to velmi příjemná procházka k vyhlídkové věži, během níž můžete vyzkoušet 11 adrenalinových zastávek a pro odvážné je připraven nejdelší suchý tobogán v České republice. Atrakce vypadá lákavě, ale nejvíc ji pravděpodobně ocení děti. Cenově je vše dost předražené, jak vstup, tak autobus od hlavního parkoviště a navíc se budete cítit jako v mraveništi, kde se hemží další stovky návštěvníků. Ve frontě si budete muset počkat nejen na tobogán, ale i na občerstvení. Zhodnotili jsme, že bychom si tento zážitek nechali klidně ujít a raději bychom hledali poklidnější místo.

CIMG4265                      CIMG4260

Vimperk

Naší poslední základnou pro výlety do okolí byl Vimperk.

www.mesto.vimperk.cz, www. sumavanet.cz/icvimperk

Historické centrum města je velké míře zrekonstruované a nabízí velmi příjemnou procházku. Dojít můžete až na zámek, kde se nachází muzeum historie Vimperku, což může být dobrý cíl v případě špatného počasí. Pro tento případ, nebo jako relax po náročné túře, můžete využít i služeb hotelu Kubova Huť (v Kubově Huti, kde jinde :-), kde je přístup i pro neubytované do bazénu a infrasauny.

Výšlap na Boubín

Zvolili jsme trasu z Kubovy Huti. Výšlap je ve velké míře po upravené štěrkové stezke, v některých místech však s dost prudkým stoupáním. Cyklisty zde potkáte, ale ti si teda dají zabrat. Poslední kilometr před vrcholem se jde po dřevěné stezce, zde již procházíte přírodním parkem. Na vrcholu můžete vystoupit na rozhlednu a pod ní je pár laviček, kde si můžete odpočinout a občerstvit se. Cesta dolů je také celkem poklidná. V dolní části procházíte okolo ohrazené části boubínského pralesa, celkem zajímavá a unikátní podívaná, a dojdete k jezírku. Pokud pokračujete dolů směrem do Zátoně, narazíte na tábořište, kde můžete zcela zdarma přenocovat ve vlastním stanu či karavanu, ovšem služby kempu (WC, sprchy) zde samozřejmě nenajdete. Najíst vám však dají v místním kiosku. Pokud se od tábořiště vydáte směrem doleva, po necelém kilometru narazíte na vlakovou zastávku, odkud se můžete vrátit zpět do Kubovi Huti. Vlak tu staví přibližně každé dvě hodiny.

CIMG4282

Kvilda a okolí

Na Kvildě mají moc pěkné nové informační centrum, kde Vám kompetentně podají informace o všech dostupných aktivitách. Vzhledem ke špatnému počasí jsme neriskovali delší procházku. Využili jsme služeb zeleného autobusu, který nás zavezl do Bučiny. Tam jsme se prošli k hranici s Německem, kde můžete vidět zbytky železné opony, pročíst si naučné panely o dobách studené války a projít se až za hranici. Je až neuvěřitelné, jak lehce dnes turisté překračují hranici z jedné strany na druhou bez jakékoliv kontroly, zatímco ještě před třemi desítkami let zde obě území dělila nepřekročitelná bariéra.

Přeji příjemné cestování!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: