Přejít k obsahu webu
07/03/2014 / Ema Pokorná

Kde se vzaly karnevaly

Španělé si nenechají ujít ani tuto příležitost k velkolepým slavnostem, aby dostáli jednomu z mezinárodně nejznámějších španělských slov – „fiesta„. Honosné, nákladné a někdy celý rok připravované karnevaly v tomto období obsazují ulice a průvody brázdí centry měst.

aguilas

Karneval Águilas 2014

Odkud se ale vzala tato tradice dnes oslavovaná v různých částech světa? Něco jako karnevaly prý už slavili staří Egypťané, více se však rozšířily v dobách blahobytu římské říše jako oslavy boha Bakcha – boha vína a nespoutaného veselí. S příchodem křesťanství byly tyto slavnosti zakomponovány do kalendáře před započetím půstu (těsně před Popeleční středou) jako období bujarých oslav s hojností pití, jídla, a to především masa (odtud i česká verze Masopust; slovo carnaval pak z latinského carnelevarium – „opuštění masa“).

carnaval aguilas

Karneval Águilas 2014

Když se řekne „karneval“, většině z nás se vybaví Rio de Janeiro. Nemusíme však jezdit ani tak daleko, i mnohé španělské karnevaly si nezadají v bohatosti průvodů, kráse, barevnosti a nápaditosti kostýmů s těmi brazilskými. Ve Španělsku těmi nejvěhlasnějšími jsou karnevaly v Santa Cruz de Tenerife a v Cádizu. V Regionu Murcia je synonem karnevalu město Águilas, kde jsou tyto slavnosti prohlášeny Turistickou událostí národního významu. Další velkolepé karnevaly můžete vidět také v Cartageně a Cabezo de Torres (městská čast Murcie) – obojí uznané Turistickou událostí regionálního významu.

Carnaval-de-Aguilas-2012-5

Karneval Águilas 2012

Kromě typických kostýmovaných průvodů je součástí karnevalu tzv. batalla de Don Carnal y Doña Cuaresma, taková symbolická pře mezi světskou zábavavou a půstním obdobím. Oblíbené jsou také soutěže v pěvecko-divadelních vystoupeních skupin, tzv. chirigotas, které zpívají písně s humorným textem odrážející události uplynulého roku. Pořádá se většinou spousta dalších soutěží – o nejlepší kostýmy, choreografie, fotografie z karnevalu atd. V Águilas existuje velmi kuriozní soutěž o nejlepší nápoj zvaný La Cuerva, prý je to směska různých alkoholických nápojů zbylých po karnevalovém veselí. Zkrátka a dobře, další slavnosti, které si Španělé umí skvěle užít. Připojíte se?

Chirigotas Cartagena 2014: http://youtu.be/O_Wrg0k6f_M

http://www.beevoz.com/2013/10/18/el-origen-de-los-carnavales/

http://www.regmurcia.com/servlet/s.Sl?sit=a,64,c,369,m,1218&r=ReP-7129-DETALLE_REPORTAJESPADRE

Slovníček pro začátečníky:

el disfraz – kostým, převlek

disfrazarse de – převléci se za

el concurso – soutěž

la máscara – maska na obličej

Slovníček pro pokročilé:

la Cuaresma – období půstu před Velikonocemi

el pasacalle – průvod

la chirigota – skupina zpěváků zpívající humorné písně

carnavalesco – karnevalový

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: