Přejít k obsahu webu
30/10/2013 / Ema Pokorná

Svátek Všech svatých a Památka zesnulých

Přestože Halloween komerčně zaujal místo ve španělských svátcích podobně jako v Česku, mnoho lidí si tradičně v tomto období připomíná El día de Todos los Santos (Svátek Všech svatých) – 1. listopadu a El día de los Muertos o Difuntos o de las Ánimas (Památka zemřelých) – 2. listopadu.

cementerio

Zdobení hřbitovů

Celé rodiny se vypravují na hřbitovy, aby vyzdobily hroby zemřelých příbuzných květy, mezi nimiž tradičně figurují zejména chryzantémy, karafiáty a růže. Pro tyto příležitosti se v Murcii pořádají speciální květinové trhy na Plaza de las Flores, která je momentálně více známá jako typické místo na tapeo (kde si dáte místní tapas), ale jméno dostalo náměstí právě podle této události. Trhy s tradičními podzimními výrobky se pak pořádají na Plaza de San Pedro, kde si můžete nakoupit med, Pan de Higo (placky ze sušených fíků obvykle s mandlemi nebo jinými oříšky), Arrope či Calabazate (zavařenina z fíků, dýně, případně jiného ovoce, svařená dohromady s hroznovým moštem) atd.

Specifická pro toto období je i gastronomie zejména co se sladkostí týče. Pro příklad uveďme válečky s úsměvným názvem Huesos de Santo (kosti svatých – marcipánové válečky se žloutkovou náplní), Leche frita (smažené mléko – obalované a smažené kousky tuhého pudinku) či buñuelos de viento (lehké nadýchané koblížky).

huesos de santo

Huesos de Santo – Kosti svatých 🙂

Nelze opomenout ani další tradiční prvek těchto svátků a tím je představení hry Don Juan Tenorio. Tato divadelní hra (autorem je José Zorrilla) se od své premiéry v roce 1844 stala vůbec nejhranějším kusem a kvůli své spojitosti se záhrobním světem se postupem času zařadila na program právě na večery svátku Všech svatých. Ani Murcia není vyjímkou, Don Juan se hraje na několika malých i velkých scénách Regionu. Letošní novinkou jsou také kostýmované ukázky ze hry v krásných exteriérech historických center města Murcia a Caravaca de la Cruz. Tak je toto dílo zpřístupněno nejen dětem, ale i těm, kteří klasické tříhodinové divadlo stěží přetrpí 🙂

don juan tenorio

Don Juan Tenorio

 

http://www.regmurcia.com/servlet/s.Sl?sit=c,371,m,1066&r=ReP-7471-DETALLE_REPORTAJESPADRE

http://es.wikipedia.org/wiki/Don_Juan_Tenorio

 

Slovníček pro začátečníky:

muerto – mrtvý

el clavel – karafiát

la calabaza – dýně

el higo – fík

 

Slovníček pro pokročilé:

difunto – zemřelý, nebožtík

el arrope – zavařenina ze svařeného hroznového moštu s kousky ovoce různého typu

lúgubre – ponurý, smuteční, pohřební

el nicho – výklenek, nika; zde výklenek, kam se umisťují ostatky zemřelých; na španělských hřbitovech najdete nejen hroby a hrobky (panteony), ale také řady těchto výklenků

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: