Přejít k obsahu webu
09/10/2013 / Ema Pokorná

Slavnosti Kartaginců a Římanů

Tyto slavnosti v Cartageně mají velmi krátkou zato již bohatou tradici. Byly založeny teprve v roce 1990, od té doby však dosáhly titulu Turistické události mezinárodního významu*.  Byly inspirovány slavnostmi populárními zejména na jihu a jihovýchodě Španělska – slavnostmi Maurů a Křesťanů. Pro historii Cartageny byl však zásadní střet těchto dvou antických impérií – Kartága a Říma a tak se tvůrci slavnosti obrátili k těmto historickým událostem.

Konají se vždy v druhé polovině září a program sestává z těchto základních oficiálních aktů: Zapálení posvátného ohně, Založení města Quart-Hadast (tak se jmenovala Cartagena při založení Kartaginci), Zničení města Sagunto, Plenární schůze římského senátu, Svatba Hanibala a Himilce, Věštba bohyně Tanit, Pochod Hanibala na Řím, Vylodění římské armády, Velká bitva – dobytí města, Kapitulace města, Vítězné defilé Římanů, Pocta padlým Římanům, Uhasnutí posvátného ohně a nemůže samozřejmě chybět závěrečný slavnostní ohňostroj.

Většina těchto aktů je ve formě divadelního představení, na které je vhodné si zajistit místo v hledišti, zajímavější a pro španělsky nemluvící budou však spíše defilé kartaginských vojsk a římských legií, kterých se odehrává v průběhu slavností hned několik.

CIMG7997

Defilé římských legií

Během dne a zejména v nočních hodinách pak můžete navštívit tzv. tábořiště (campamento festero), kde je pro nejširší veřejnost připraven zábavní park s atrakcemi, dvě řady slavnostních stanů – Vía Aníbal (kartaginská vojska) a Vía Scipión (římské legie), kde se podávají tradiční místní pokrmy či alkoholické nápoje, a nesmí samozřejmě chybět ani populární dobový trh tradičních výrobků a řemesel.

CIMG8006

*Slavnosti jsou ve Španělsku rozdělovány podle důležitosti na Turistickou událost mezinárodního, národního nebo regionálního/oblastního významu.

www.cartaginesesyromanos.es

http://www.imagenescartagena.es/im%C3%A1genes-de-cartagena/carthagineses-y-romanos/

Slovníček pro začátečníky:

los romanos – římané

el fuego – oheň

la batalla – bitva

el mercado – trh

Slovníček pro pokročilé:

el cartaginés – Kartaginec (pozor neplést s cartagenero – obyvatel Cartageny)

fundar – založit

el oráculo – věštba

la tropa – vojsko, oddíl, jednotka

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: