Přejít k obsahu webu
24/09/2013 / Ema Pokorná

Cartagena

Cartagena je druhé největší město Regionu, v současnosti má okolo 210 tisíc obyvatel (2008).

Obecně se hovoří o více než 3000 let historie města osídleného nejen původním iberským obyvatelstvem, ale i přítomností féničanů a jiných mořeplaveckých národů, kteří využívali pradávné přístavní lokality k výměně zboží, či dokonce zde vlastnoručně těžili kovy a odváželi je   do svých zemí. Oficiálně bylo však město založeno až roku 229 Kartaginci či tzv. Puny, kteří zde vystavěli opevněné město a jeho zakladatel, generál Hasdrubal, zde prý měl svůj honosný palác, jehož zbytky se však dodnes nepodařilo najít. Z této doby je zachována část městské hradby, která je součástí Interpretačního centra punské hradby. Historicky se jedná o unikátní záležitost, neboť punských památek je ve Středomoří pramálo, dokonce v samotném Kartágu nenaleznete téměř nic z punské doby, neboť město bylo do základů vypleněno a přestavěno Římany.

Tito v období druhé punské války Cartagenu dobyli a postupem času z ní vybudovali jedno z nejvýznamnějších římských měst. Obdobím rozkvětu bylo zejména 1. století před Kristem a po Kristu, kdy zde byly vystavěny významné stavby římského charakteru: divadlo, amfiteátr, fórum (hlavní náměstí) a městské lázně. Všechna tato místa jsou dnes v procesu archeologického zkoumání nebo již zpřístupněny veřejnosti.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Římské divadlo

Dalším obdobím, ze kterého se nám zachovalo mnoho významných staveb, bylo až 18.století, kdy byla Cartagena jmenována centrem španělského námořnictva a město tím pádem muselo být velmi dobře opevněno. Do této doby spadá výstavba poslední městské hradby, kterou je dnes možné vidět hlavně ze strany od přístavu, velký vojenský špitál, rezidence a škola pro vojáky a rozsáhlý arsenál. Na vršcích okolo města je vidět také několik vojenských pevností. Některé jsou zcela opuštěné, jiné získali moderní využití jako astronomické či meteorologické observatoře, jediná, která je momentálně přístupná veřejnosti, je pevnost Navidad. K ní je možné dojet autem či doplout turistickou lodí či katamaránem přímo z přístavu. Součástí plavby je i projížďka po cartagenském zálivu s výkladem ve španělštině či angličtině.

Posledním obdobím, které zanechalo ve městě krásné architektonické stopy, je období eklektiky a secese, zde nazývaného modernismus, z konce 19. a počátku 20.století. Vzhledem k obnově důlní činnosti v blízké oblasti La Unión v Cartageně vyrostla bohatá společenská vrstva majitelů dolů, kteří nechali stavět pro své rodiny velkolepé měšťanské domy v tomto novém módním architektonickém stylu. Na vaší procházce centrem města si je můžete pohodlně prohlédnout, nejvíce na Vás pravděpodobně zapůsobí honosná budova radnice. U většiny z nich se zachovala pouze původní fasáda, výjimkou je např. Casa Dorda, u které se zachovalo patio v neoarabském stylu, a palác Aguirre, který je součástí Muzea moderního umění a jako jediný se může pochlubit i původním secesním interiérem.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Palác Aguirre

V některé z příjemných kaváren na hlavní třídě Calle Mayor doporučuji vyzkoušet typ místní kávy, tzv. café asiático čili asijskou kávu. Podává se ve speciální sklence, která určuje množství jednotlivých ingrediencí: káva, kondenzované mléko (ve Španělsku běžně do kávy přidávané), místní Licor 43 (mimochodem s velkou distribuční základnou i v Česku), trochu brandy, citronová kůra, skořice a zrnko kávy na ozdobu. Běžně dostanete i její bezkofeinovou variantu, v tom případě požádejte o asiático descafeinado. Káva přijde vhod zejména v chladnějších dnech nebo alespoň navečer. Dobrou chuť a příjemný kulturní i gastronomický zážitek v Cartageně!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Radnice

 

http://www.regmurcia.com/servlet/s.Sl?sit=a,75

http://www.cartagenapuertodeculturas.com/

http://www.asiaticoshop.com/

 

Slovníček pro začátečníky:

los cartagineses – Kartaginci

la muralla – hradba

el teatro – divadlo

el café – káva

Slovníček pro pokročilé:

la excavación – vykopávky, výkopové práce

la batería – zde vojenská pevnost

la mina – důl, šachta

la leche condensada – kondenzované mléko

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: