Přejít k obsahu webu
14/09/2013 / Ema Pokorná

Feria de septiembre – Zářijové slavnosti

Slovo feria má ve španělštině několik významů. Původně se jednalo o trhy, které se pořádaly několikrát ročně, kde si lidé mohli nakoupit a vyměnit různé druhy zboží. Postupně se tento význam rozšířil na typ lidových slavností, nejznámějším příkladem je slavná Feria v Seville pořádaná obvykle na přelomu dubna a května.

Nicméně i dnes se tento význam trhů v rámci slavností částečně zachovává, neboť jejich součástí je v Murcii stále prodejní trh dobytka a tradiční trhy s různorodými výrobky uměleckého řemesla včetně přírodní kosmetiky a gastronomických produktů.

V dnešní době se v rámci těchto zářijových slavností organizuje mnoho dalších kulturních a folklórních aktů. Zejména je třeba zmínit slavnosti Maurů a Křesťanů, typické v jižním a jihovýchodním Španělsku, připomínající události v průběhu španělské rekonkvisty. V Murcii tato tradice nemá dlouhou historii (slaví se až od roku 1983, tradice vznikla v podstatě osamostatněním od slavností v Orihuele), nicméně za tu dobu již získala titul Turistické události národního významu*. Nyní se jich účastní celkem 8 skupin Maurů – tzv. Cábilas a 7 skupin Křesťanů – tzv. Mesnadas. Tyto skupiny pořádají defilé po ulicích města a další akty připomínající historické události, např. založení Murcie nebo příchod krále Alfonse X. Moudrého**.

Hlavním dějištěm slavností je v současné době park a promenáda okolo řeky El Malecón. Zde je kromě maursko-křesťanského tábora (Campamento de Moros y Cristianos), kde jednotlivé skupiny postaví velké stany či improvizované přístřešky (víceméně se jedná o stánky s jídlem či pitím, kde zejména členové těchto skupin slaví do pozdních nočních hodin), vystavěny místními folklorními uskupeními, tzv. peñas, přístřešky z rákosu, kde se podávají tradiční murcijské tapas. Této části se říká Huertos (= zahrady či sady), neboť tyto pokrmy pocházejí zejména z venkovského prostředí, kde hlavním zdrojem obživy bylo zemědělství. V posledních letech jsou součástí i tzv. Dny vína a gastronomie. V již zcela moderních stáncích nabízí místní restaurace a vinařské sklepy z Regionu ochutnávky svých produktů (v praxi to funguje tak, že si zakoupíte tácek se dvěma miskami a jednou skleničkou na víno, k nimž dostanete lístky, které potom vyměníte v jednotlivých stáncích za jednu tapu či deci vína). Na promenádě je pak instalován již zmiňovaný trh uměleckého řemesla.

Mimo tento areál se dále pořádá série býčích zápasů v murcijské aréně – Feria Taurina, hudební festival Lemon Pop, další koncerty v různých kulturních stáncích města či rovnou pod širým nebem a v parku Fica jsou instalovány kolotočové atrakce zejména pro ty nejmenší.

Nesmíme však zapomínat na důvody, proč se murcijská feria slaví právě v první polovině září. Osmého tohoto měsíce je totiž svátek patronky města Panny Marie Fuensanty, která je na slavnosti snesena procesím do katedrály. S tím souvisí samozřejmě několik církevních aktů a zejména zakončení celých slavností lidovým procesím (tzv. romería) Fuensanty zpět do jejího poutního kostela v horách, vždy připadající na úterý po druhé zářijové neděli (mimochodem, toto úterý je místní svátek, takže pokud nepřijedete za účelem účasti na procesí, najdete vše zavřeno, kromě kaváren a restaurací v centru města).

*Slavnosti jsou ve Španělsku rozdělovány podle důležitosti na Turistickou událost mezinárodního, národního nebo regionálního/oblastního významu.

** Alfons X. Moudrý – kastilský král, který se zasloužil o znovudobytí Murcie od Maurů

 

http://www.regmurcia.com/servlet/s.Sl?sit=a,87,c,369,m,1218&r=ReP-8083-DETALLE_REPORTAJES

 

Slovníček pro začátečníky:

el septiembre – září

la artesanía – umělecké řemeslo

el toro – býk

el vino – víno

Slovníček pro pokročilé:

la feria

– trhy či veletrhy (na výstavištích)

– slavnosti

– areál s kolotočovými atrakcemi, pouť

la barraca – tradiční stánek či přístřešek obvykle u přírodního materiálu (v Murcii z rákosu)

la mesnada – v Murcii folklorní skupina Křesťanů

la romería – lidové procesí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: