Přejít k obsahu webu
03/09/2013 / Ema Pokorná

Orihuela

Město ležící v provincii Alicante, historicky a kulturně má však mnoho společného s Regionem Murcia (vzdáleno pouhých 25km od jeho hlavního města). Tato nenápadná vnitrozemská lokalita se vyznačuje bohatou historií a kulturním dědictvím, které je ve velké míře zachováno.

Jako sídlo Orihuelské diecéze zde uvidíte v první řadě několik významných církevních staveb. Kromě katedrály a biskupského paláce je třeba vyzdvihnout Diecézní školu Svatého Dominika (Colegio Diocesano de Santo Domingo), která je nazývána malým Escorialem španělského východu. Tímto církevním ústavem prošla řada významných osobností jako např. básník Miguel Hernández (viz níže) nebo z Murcie pocházející hrabě Floridablanca. Většina těchto církevních památek je prohlášena Objektem kulturního dědictví*.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Diecézní škola Svatého Dominika – nádvoří

Tento titul však může obdržet i zcela jiný druh památky, zde např. orihuelský palmový háj, který je považován za druhý nejvetší v Evropě. Je tvořen převážně místním druhem datlové palmy a jeho původ se datuje do maurského období (8.-13. století).

palmeral_orihuela

Palmový háj

Orihuela se též pyšní velkolepými slavnostmi. V první řadě jsou to Velikonoce, které jsou prohlášeny za Turistickou událost mezinárodní úrovně** a dále červencové Slavnosti rekonkvisty (Fiestas de la Reconquista) neboli populárně nazývané Slavnosti Maurů a Křesťanů (Fiestas de Moros y Cristianos) prohlášené za Turistickou událost oblastní úrovně**.

moros y cristianos

Slavnosti Maurů a Křesťanů

Významnou osobností města je básník a dramaturg Miguel Hernández (1910-1942), jehož tvorba je ve velké míře inspirována jeho rodným městem. V Orihuele byl založen fond, který spravuje kulturní odkaz básníka, byl vytvořen i okruh městem, tzv. Ruta Hernandiana, který Vás provede po památkách spojených s životem a tvorbou tohoto autora.

http://www.miguelhernandezvirtual.es/new/index.php?option=com_content&view=article&id=55&Itemid=80

Z gastronomických orihuelských delikates zmíním pouze arroz con costra (typ paelly s místní uzeninou v konečné fázi zalitý rozšlehaným vajíčkem) a sladký vdoleček almojábana, neboť jejich výčet by byl nekonečný.

Více na: www.orihuelaturistica.es, www.enorihuela.com

*Objekt kulturního dědictví (BIC – Bien de Interés Cultural) – kategorie památkové ochrany stanovena zákonem. O zápisu do registru těchto objektů rozhoduje Autonomní oblast nebo přímo Ministerstvo kultury.

**Slavnosti jsou ve Španělsku rozdělovány podle důležitosti na Turistickou událost mezinárodní, národní nebo regionální/oblastní úrovně.

Slovníček pro začátečníky

la catedral – katedrála

la palmera – palma

las fiestas – slavnosti

el arroz – rýže

Slovníček pro pokročilé

BIC (Bien de Interés Cultural) – Objekt kulturního dědictví (vlastní volný překlad)

el palmeral – palmový háj

el desfile – defilé

el blanco – druh uzeniny z vepřového masa a špeku, který se mimo jiné používá při přípravě arroz con costra

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: